Живеейки в ерата на безгранични информационни технологии, информацията ни залива отвсякъде. Почти всяка дигитална платформа, която използваме в ежедневието може да бъде считана като източник на знания. Не на всяка такава обаче може да се доверите. Важно правило при използване на чужда информация е да подбирате местата, от които я черпите, за да бъде тя истинна и надеждна.
Хубавото е, че разнообразието от такива ресурси е много голямо. Ще ви представим гама от възможности, между които да избирате.
Разделение на източниците по вида на появата им
Източниците могат да се разделят общо на три подкатегории. Нека разгледаме техните характеристики:
- първични – това са материали с оригинален произход, които са предоставени от лица, свидетели на въпросното събитие. Примери за първоизточници са дневници, писма, речи, видео и текстови интервюта, снимки, видеоклипове, правителствени документи и оригинални научни изследвания;
- вторични – представляват интерпретирана информация, произтекла от първоизточниците. Докато първичният материал е създаден от едно конкретно лице, то вторичният може да бъде преработен много пъти от различни хора. Тази информация представлява разказ или коментар на оригиналната фактология. Примери за такива извори са книги, научни статии, научни доклади, документални филми и новинарски репортажи. Вторичната информация е полезна, поради различните гледни точки и тълкувания на ключови въпроси, които съдържа;
- третични – те предоставят обобщение на определена тема, коментирана и в първичните и във вторичните източници. Това обикновено са справочни материали, които имат за цел да представят коментираната тема в обобщен формат. Като такива се окачествяват различни варианти на енциклопедии, речници, учебници. Може да използвате още справочници, наръчници и библиографии.
Приема се, че първичните и вторичните данни са по-авторитетни. Третичните информационни канали обаче също са широко използвани. Те са достъпни, могат да бъдат селектирани лесно и освен това предоставят цялостен поглед върху конкретните проблеми, които ви интерисуват.
Разделение на типовете източници по вида на целта, която ще изпълняват
Тук разделението може да бъде много широко, като ще ви представим три от най-разпространените целеви аудитории.
На първо място ще споменем академичните извори. Те се използват предимно в научните среди и са предназначени за направата на изследвания, както и за създаването на рецензирани статии и научни доводи. Те биват подлагани на специализирана проверка от експерти в областта, преди да се публикува, защото статутът им е висок и е необходима безкомпромисна гаранция за достоверност.
Журналистическите аудитории са сред най-разпространените. Те представят новинарски статии, репортажи, материали и мнения, които биха могли да ви помогнат. Публикувани са от журналисти в различни информационни ресурси като вестници, списания, онлайн новинарски платформи, радио и телевизионни медии. Имат за цел да информират обществеността за актуални събития, да предоставят анализи и да представят различни гледни точки по въпросите на деня.
Ще завършим с общите източници на информация, от които черпим такава ежедневно. Примерите включват популярни книги, списания и официални уебсайтове.