Научните статии са важни документи, които служат като основни инструменти за развитие на теза по даден проблем. Заетите или начинаещите в професии, като учени, изследователи, доктори, както и автори в сферата на писане на учебници или научни списания, трябва да могат да пишат научна статия. Добре разработената такава се приема като базово умение. Запознайте се с основните стъпки, по които да се научите най-ефективно да пишете научен труд.
Първоначална подготовка
На първо място, следва да изберете темата, за която ще пишете и ще конкретизирате във вашия научен труд. Тя трябва да включва съсредоточена информация за проблем в изследователската сфера. Освен да споменете за него, трябва да дадете и решение, под формата на становище, в което да разгърнете мислите си. За достоверност и истинност, е добре да обърнете внимание на сведенията в областта на науката, които съществуват. По този начин, вие ще се уверите, че информацията ви не се припокрива, а начинанието ви е иновативно.
След като сте избрали тема е препоръчително да съставите структурата, по която да пишете, за да можете максимално продуктивно и адекватно да представите становището си. Отделете време да определите какво ще включите във всеки от разделите: въведение, теза, обоснование и заключение.
Време е да се пише!
Когато сте извършили прецизно цялата предварително подготовка – избрали сте цел, намерили сте съдържание, с което да подпомагате доводите си и сте структурирали мисълта си, време е да започнете да пишете самата научна статия. Ето какви стъпки да приложите в подхода си, за да изведете становището си по най-добрия начин:
- придържайте се към ясния и чист изказ – използвайте официален стил докато пишете, като избягвате разговорни форми и необвързани с темата термини. Съдържанието ви трябва да е логично, а отделните мисли да бъдат свързани с плавни преходи. Важно обстоятелство, което трябва да спазвате, за да действате съгласно авторското право, е да отбелязвате използваните източници. Това се извършва чрез посочване на авторите на труда и представяне на библиографията им. Тази информация се прилага в края на научната статия;
- представяне на резултати от проучване – представете анализите си на аудиторията по структуриран начин, използвайки графики, таблици и фигури. При анализа, бъдете обективни и подкрепете заключенията си с твърдения;
- завършете с резюме – накрая обобщете цялостното изследване в кратко резюме, което да е изчерпателно, но да не добавя нова информация. Добре написаното обобщение оставя добро впечатление у читателите и служи като кратък справочник, който да е в полза на други учени и изследователи.
На последно място, преди да представите научната си статия като публикация, потърсете градивна критика от трето лице чрез обективно мнение. Проверете за лексикални и граматични грешки и се уверете, че в статията ви изпъкват гладкост на мисълта и прецизност на цялостната работа.